Amaç ?           

Web Tasarım !!

İhtiyacınız web Sitesiyse Doğru Yerdesiniz

Devamı..

Android Uygulamalarımız!!

Android Uygulamalarımız için yorumlarınızı bekliyoruz.

Devamı..

Üniversite kıyaslamaları-hangi üniversite iyi?

Oğuz Altıparmak tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Eğitim

Arkadaşlar öncelikle söylemem gerekiyor ki, en iyi bölüm rahat okuyacağınız ve bitirdikten sonra o mesleği rahatlıkla yapabileceğiniz bölümdür.

Açıklamak gerekirse; mühendislik üzerinden anlatalım. bundan 5 yıl öncesine kadar mühendisler diplomalarını kiralayarak para kazanabiliyorlardı. ama günümüzde işverenler diplomaya para vermek yerine, iyi bir mühendisi işe alıyorlar. iyi bir mühendis derken. Türkiyede xx sayıda mühendislik fakültesi var. ve heryıl çok sayıda mühendis mezun oluyor. bunların hepsi bilgi olarak aynı seviyede değil. aynı fakülte içerisindeki 2 öğrenci aynı dersi görür ama o dersten kazanımları farklıdır. çok sayıdaki mezun arasındada böyle bir ilişki vardır. onların içerisinden kendisini geliştiren. kendini geliştirmekten kastım; bu adam okulda gördüğü derslerle kalmayıp araştırma yapmışsa ekstra birşeylr geliştirmiş, bu işi yapan kişilerle temasa geçip onlardan işin inceliklerini öğrenmişse bu adam bir adım önde başlamıştır.şimdi bir soru soralım. Siz bir işverensiniz. Ve 1 adet elektronik mühendisi alacaksınız. 2 başvuru var önünüzde. birisi en iyi mühendisliklerden olan ODTÜ, diğeri ise x(orta seviyede bir mühendislik) fakültesi. CV'lere bakıyorsunuz. odtü mezunu öğrencinin herhangi bir ekstrası yok. ama diğerine bakıyorsun bir çok şeyler yapmış.odtü'de okuyanda yabancı dil 2 tane diyelim. zaten ingilizce eğitim. diğeri ise türkçe eğitim yapan bir fakülte olsun. ama bu mühendis ekstradan ingilizce ve almanca biliyor. ayrıca sektörün içerisinde bulunmuş, iletişimi iyi bir eleman. hangisini alırsınız ? Bu soruyu okuyan herkes cevaplarsa memnun olurum.

İşte benim cevabım. puan vererek anlatalım.
odtü mezunu okuldan dolayı 1 puan önde başlar. ingilizcesi var oda 1 puan almancası var oda 1 puan. toplamda 3
diğerine bakıyoruz. 2 dil biliyor 1+1 2 puan. sektörün içerisinde olmuş, iş bilgisi var 1 puan. toplamda 3

ikiside eşit. ama ortada iletişim faktörü var. diğer üniversitede okuyan eleman iletişimi iyi olduğu için ekstradan 2 puan alır ve 5 puanla öne geçer.


biraz karışık oldu ama sade olarak anlatmaya çalışayım. ileride yapmayı düşündüğünüz meslekte iyi olacağınızı düşünüyorsanız o bölüme girin. üniversite okurken sadece ders olarak değil bir çok konuda kendinizi geliştirmeniz gerek. iletişim, çevre, uyum bunlardan bir kaçı. 

kesinlikle sağda solda çok bilen tanıdıklarınızın dediklerine göre hareket etmeyin. onlar her zaman birşeylerin en iysini bilir ve söyler. 
örneğin : makina mühendisleri çok iyi para alır derler. Ama 10 tane makina mühendisi iyi maaş alıyorsa 100 tanesi asgari ücretle çalışıyor. bunu söylemezler.
tanıdıklarınızdan duyacağınız şeyler tamamen önyargılarla dolu bilgi çöplüğüdür. hiç bir işinize yaramaz. 

biliyorum çok uzattım ama özetlemeye çalışırsam.

  • İleride yapabileceğinizi düşündüğünüz mesleği seçin.
  • Sağda solda söylenenlere kesinlikle takılmayın. En iyi bilgiyi o mesleği yapan kişilerden alırsınız.
  • Üniversite okurken sadece dersteki bilgileri öğrenmek değil. bir çok konuda kendinizi geliştirip birşeyler öğreneceğinizi unutmayın.
  • Her zaman yaptığınız işin en iyisini yapmaya çalışın.
  • Okulu bitireyim gerisi kolay gibi bir düşünceye kapılmayın. Her zaman sizden iyisinin var olduğunu bilin ve ondan iyi olmak için kendinizi zorlayın.
  • Az önce mühendis olarak verdiğim örnek her meslek için geçerlidir.
  • Günümüzde ve gelecekte diplomanın pek önemi olmayacaktır. Artık bilginin değerlendiği devirdeyiz.


Not : Kendi kendinize düşünmeden x üniversitesi y bölümü mü yoksa z üniversitesi t bölümümü diye konu açmazsanız seviniriz. Bu bizim için değil sizin için zararlıdır. Birisi gelir x üniversitesi der diğeri gelir z üniversitesi der. ikilemde kalırsınız.

Not : Yazım hatası vb. şeyler gözünüze çarparsa bana bildirirseniz sevinirim.(mod arkadaşlar düzeltirseniz sevinirm.)
Yorum ekle

Yorum Ekleyin.


Güvenlik kodu
Yenile

64 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi