Amaç ?           

Üniversite kıyaslamaları-hangi üniversite iyi?

Oğuz Altıparmak tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Eğitim

Arkadaşlar öncelikle söylemem gerekiyor ki, en iyi bölüm rahat okuyacağınız ve bitirdikten sonra o mesleği rahatlıkla yapabileceğiniz bölümdür.

Açıklamak gerekirse; mühendislik üzerinden anlatalım. bundan 5 yıl öncesine kadar mühendisler diplomalarını kiralayarak para kazanabiliyorlardı. ama günümüzde işverenler diplomaya para vermek yerine, iyi bir mühendisi işe alıyorlar. iyi bir mühendis derken. Türkiyede xx sayıda mühendislik fakültesi var. ve heryıl çok sayıda mühendis mezun oluyor. bunların hepsi bilgi olarak aynı seviyede değil. aynı fakülte içerisindeki 2 öğrenci aynı dersi görür ama o dersten kazanımları farklıdır. çok sayıdaki mezun arasındada böyle bir ilişki vardır. onların içerisinden kendisini geliştiren. kendini geliştirmekten kastım; bu adam okulda gördüğü derslerle kalmayıp araştırma yapmışsa ekstra birşeylr geliştirmiş, bu işi yapan kişilerle temasa geçip onlardan işin inceliklerini öğrenmişse bu adam bir adım önde başlamıştır.

Yatay Geçiş Rehberi

Oğuz Altıparmak tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Eğitim

1-Yatay Geçiş Nedir , Nerden Nereye Geçebilirim ? Yatay Geçiş üniversitelerin eş değer bölümleri arasında* ; öğrencinin bir üniversiteden diğerine geçmesidir. 

*Eşdeğer diploma programı: İsimleri aynı olan veya ilgili yönetim kurulları tarafından içeriklerinin en az yüzde sekseni aynı olduğu tespit edilen diploma programlarını ifade eder. (http://www.yok.gov.tr/content/view/476/) Madde 4 Bent D. 

2-Özel üniversiteden devlete , devletten özel üniversiteye geçiş var mıdır ?
 Evet.Her ikisi de mevcuttur.Yatay geçişlerde üniversiteler özel-devlet diye değil Yurt İçi - Yurt Dışı diye ayrılır.Ancak bazı üniversitelerin bazı bölümleri sadece anlaşmalı üniversitelerden(ya da vakıf dışı) yatay geçiş kabul etmektedir.Böyle bir durumda ilgili üniversitenin kontenjan sayfasında bu durum açıkça belirtilir. 

16 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi